X
Produkt bol pridaný do objednávky.
Úvod Rady odborníka Ako vybrať detský bicykel

Ako vybrať detský bicykel

S jazdou na bicykli môžu deti začať približne vo veku 2 rokov. Výhodu majú deti, ktoré získali rovnováhu pri jazde na odrážadle. Veľkosťou detských bicyklov je celý rad od 12" po 24" (rozmer sa odvíja od rozmerov zapletených kolies).

Akú veľkosť detského bicykla vybrať?

Pri výbere veľkosti bicykla je vždy nutné dbať na to, aby dieťa bezpečne dosiahlo na pedále alebo na zem. Vzdialenosť, ktorú nemeriame medzi rozkrokom dieťaťa a zemou porovnajte s orientačné veľkostnej tabuľkou. 

Kedy merať ktorú vzdialenosť?

  • Dieťa musí dosiahnuť minimálne na pedále - U malých bicyklov o veľkosti 12" a 16" pre začínajúcich cyklistov jazdiacich s postrannými odnímateľnými kolieskami je pre jazdu bezpodmienečne nutné, aby dieťa dosiahlo minimálne na pedále, teda vzdialenosť rozkrok-pedále.

  • Dieťa musí dosiahnuť na zem - U detí jazdiacich bez pomocných pomocných koliesok je nutné bezpečné dosiahnutie na zem, teda vzdialenosť rozkrok-zem.

Pre výber správneho detského bicykla pre Vás môže byť vodítkom nižšie uvedena tabuľka. Je potrebné ju brať len orientačne, pretože konštrukcia jednotlivých značiek sa môžu líšiť.

Veľkosť bicykla Vzdialenosť rozkrok-zem Vzdialenosť rozkrok-pedále Približný vek
12" 45 cm 39 cm 2-3 roky
16" 50 cm 42 cm 3-6 rokov
20" 54 cm 45 cm 5-8 rokov
20" 60 cm 50 cm 7-9 rokov
24" 65 cm 55 cm 9-12 rokov

Pozn: Deti rovnakého veku sa môžu telesnými parametrami i zásadne líšiť.

Na čo si dať pozor

  • Nastaviteľnosť bŕzd - najmä na možnosť priblíženia pák riadidlám pre kratšie detské prsty

  • Prítomnosť radenie - u detských bicyklov do 20" netrvajte na prítomnosti radenie, pretože dieťa nemusí mať dostatočnú silu na ovládanie

Popisy veľkostí detských bicyklov

Detské bicykle - 12"

U najmenších detských bicyklov je kladený dôraz predovšetkým na ich váhu. Majú odnímateľná balančné kolieska a zvyčajne sú na zadnom kolese vybavená protismernú brzdou rovnako tak pevným prevodom.

V začiatkoch, ako dieťa získa dostatočný cit pre rovnováhu a naučia sa bicykel plne ovládať, by sa mala používať prídavné balančné kolieska as postupom času zvyšovať ich uhol a až potom je úplne odstrániť.

Detské bicykle - 16"

16" bicykle sú určené pre deti vo veku približne 4-6rokov. Sú vybavené protibežnou zadnou brzdou a čeľusťovou brzdou na prednom kolese, možno prikúpiť balančné kolieska. Hlavný rozdiel oproti 12" byciklom je teda najmä v ich veľkosti.

Balančné kolieska umožňujú jazdu aj väčším deťom, ktoré s jazdných na bicykli len začínajú a na bicykli nikdy pred tým nesedeli. Dôležité je, aby dieťa dosiahlo na zem, obkročmo na rámovej trubke.

 


20" bicykle sú určené pre deti vo veku približne 7-9 rokov, ktoré už majú skúsenosti s jazdou na bicykli bez pomocných koliesok.

Niektoré 20" bicykle sú vybavené prehadzovačkou so 6-ti prevody a čeľusťovými brzdami vpredu i vzadu. Oproti malým 16" a 12" bicyklom je u týchto bicyklov absencia zadnej protibežné brzdy a naopak existencie voľnobežného náboja tzv "cvrčkov".

   

Detské bicykle - 24"

24" bicykle sú určené pre deti vo veku približne 9-12 rokov. Sú spravidla vybavené prehadzovačkou so 6-timi prevodmi a navyše aj prešmykovač s 3-mi prevodmi.

Pre deti, ktoré už majú skúsenosti s radením z 20" bicyklom nie je veľkým problémom naučiť sa používať okrem prehadzovačky (zadný menič prevodov) aj prešmykač (predný menič prevodov)

Deti, ktoré jazdí na 24" bicykli už dokážu smelo sekundovať dospelým a je možné s nimi vyjsť aj na trochu ťažšie vychádzky nielen v rovinatom teréne.

   

Tlačiť

© 2020, VYPREDAJE.NET – všetky práva vyhradené

Prehlášenie o prístupnosti | Mapa stránok

Webové stránky vytvořila eBRÁNA | E-shop vytvořen na B2C Brána | XHTML 1.0